Fed Nedir? Fed Kararları Neden Bu Kadar Önemli?

Çağdaş Akagündüz

Çağdaş Akagündüz

10 Nisan 2022 14:10, Pazar
Fed Nedir? Fed Kararları Neden Bu Kadar Önemli?

Dünya üzerinde para politikalarını belirleyen birçok etken var. Küresel ve yerel piyasalar için oldukça önemli görülen bu etkenler arasında FED kararları da yer alır.

Fed Nedir?

Son zamanlarda Fed kelimesi birçok kişi tarafından duyuluyor. Ancak birçok kişi FED ‘in ne olduğunu veya neyin kısaltması olduğunu bilmiyor. FED, Federal Rezerv Sistemi’nin baş harflerinin bir araya gelmesiyle oluşur. Bu kurum Amerika’nın para politikalarını belirler. Bundan dolayı önemli olarak görülür.

FED aldığı kararla yalnızca Amerika’yı etkilemez. FED bundan dolayı titiz hareket etmek zorundadır. FED, 12 Federal rezerv bankasından oluşur. Bu kurumlar, FED ‘in işleyişine yardımcı olur.

FED Başkanı Jerome Powell’dır. Jerome Powelli uzun yıllardan beri FED Başkanlığı yapar.

Fed Kararları Önemli Midir?

FED kararları toplumun büyük bir bölümünü etkiler. FED, Amerika piyasaları için en uygun kararı vermeye çalışır. Ancak Amerika piyasalarında oluşacak bir değişim veya dalgalanma tüm Dünya’yı etkiler. Çünkü dünyanın büyük bir kısmında Dolar birimi ile alışveriş yapılır. Bu da fiyatlanmayı derinden etkiler.

FED tarafından alınan kararlar kısa süre içerisinde uygulanır. Buna bağlı olarak dünya piyasası buna çok kısa sürede cevap verir. Bundan dolayı FED kararları oldukça önemlidir. FED’ in bazı kararları özellikle ülkemizin de içerisinde yer aldığı gelişmekte olan ülkeleri olumsuz etkiler.

FED toplantıları, birçok ekonomist tarafından yakından takip edilir.

FED Kararlarını Nasıl Belirler?

FED, Amerika’nın en önemli kurumlarından biri olarak görülüyor. Bu kurum, dünya çapında geçerli olan bir kararı alırken birçok veriyi göz önünde bulundurur. FED kapsamında yer alan kurumlar piyasaların nabzını tutar. Bunu yaparken birçok büyük şirketten yardım alır. FED kararları çoğu zaman Amerika’yı ön planda tutar. FED ’in birincil önceliği enflasyonu tek haneli sayılara indirmektir.

Küresel çapta oluşan krizler, fosil yakıtların durumu, dünya gündemi FED kararlarını derinden etkiler. Bütün bu veriler bir araya getirilerek bir karar verilir. Verilen kararlar çok kısa süre içerisinde duyurulur.

FED kararlarının uygulanması için gerekli olan şartlar kısa süre içerisinde hazırlanıyor.

FED Kararları Piyasaları Nasıl Etkiler?

FED, yılın bazı dönemlerinde toplantı yapar. Yapılan toplantılardan bazı kararlar çıkar. Bu kararlar piyasaların istikrarını sağlaması için önemlidir. Alınan kararlar her zaman aynı olmaz. FED ‘in verdiği kararlar piyasayı farklı şekillerde etkileyebiliyor. Bazen olumsuz etkilenen piyasalar bazen olumlu etkilenebiliyor.

FED kararları belirlenirken birçok etken göz önünde bulundurulur. FED kararları piyasaları şu şekilde etkileyebilir:

•FED faiz artırma kararı alırsa piyasalar baskılanır ve kötü sonuçlar doğar.

•FED faiz düşürme kararı alırsa piyasaya olan güven artar ve yatırım artar.

•FED faizi sabit bırakırsa piyasalar karardan en az şekilde etkilenir.

FED kararları, yatırım yapacak olan kişileri de yakından etkiler.

FED Faiz Artırımına Giderse Ne Olur?

FED bazı dönemlerde faiz artırma kararları alabilir. Bu kararlar piyasa açısından yıkıcı sonuçlar doğurabiliyor. FED faiz artırma kararları özellikle ekonomisi sağlam olmayan ülkelerin sorun yaşamasına neden oluyor. FED faiz artırdığında altının ons fiyatı yukarı çıkabilir. Bunun yanında ülke paraların dolar karşısındaki değeri düşebilir.

FED ‘in faiz artırması ile alım gücü daha da düşebiliyor. Ancak FED, ekonomik istikrarı sağlamak ve Amerikan piyasalarını canlı tutmak adına bu kararı alabiliyor. FED faiz artırma kararı ile birlikte enflasyonda ciddi artışlar görülebilir. Öyle ki FED’ in faiz kararı ile birlikte birçok ülkede ülke tarihinin en büyük enflasyon rakamları yakalanabiliyor.


İçindekiler

Yorumlar

Fed Nedir? Fed Kararları Neden Bu Kadar Önemli? hakkındaki düşüncelerini bize bildir veya daha önce yapılmış olan 2 değerlendirmeyi görüntüle.

Gün geçmiyor ki FED piyasaları alt üst etmesin!

Misafir Üye·1y

Fed in dolarda faizin frenine basmasıyla bence artık değerli metal dönemi başlıyor

Misafir Üye·1y