Ek Hesap - Kredili Mevduat Hesabı (KMH) Nedir?

Çağdaş Akagündüz

Çağdaş Akagündüz

24 Ocak 2023 07:09, Salı
Ek Hesap - Kredili Mevduat Hesabı (KMH) Nedir?

Ek hesap, diğer adıyla Kredili Mevduat Hesabı, vadesiz mevduat hesabınıza banka tarafından tanımlanan bir tür kredidir. Nakit avans, artı hesap, avans hesap isimleriyle de bilinmektedir. Ek hesap anlık para ihtiyacınız durumunda, bulunan limitleriniz ölçüsünde kullanabileceğiniz seçeneklerden bir tanesidir. Ek hesap ile vadesiz mevduat hesabınızda yeterli miktarda paranız olmasa dahi birçok bankacılık hizmetinden yararlanabilirsiniz. Ek hesaptan yapılan alışveriş ya da nakit kullanımlar taksitlendirilebilir, ancak günlük faiz işlemeye devam edecektir.

Ek hesaptan kullanılan kredinin geri ödemeleri plandaki tarihlerde yapılmadığı takdirde, ödenmeyen taksitin anapara içerisindeki tutarı üzerinden gecikme faizi uygulanır, ek hesabın ödenmemesi durumunda da kredi ve kredi kartı borcunuzu ödemediğinizde olduğu gibi sonuçları olmaktadır. 90 gün içerisinde ödenmeyen ek hesap tutarı sonucu yasal takip başlatılabilir. Düzenli ödenmeyen ek hesap sonucu kredi notu düşmektedir. Buna karşılık; kullanılan ek hesabın borcunun düzenli ödenmesi de kredi notunuzu olumlu şekilde etkilemektedir.

Kredili Mevduat Hesabı faiz oranları bankalara göre farklılık göstermektedir ve bankalara bu faiz ve vergiler dışında herhangi bir masraf ve komisyon ödenmemektedir. Ek hesap, bankalara başvurma durumunuzda hemen açılır, maaş hesabı olan kişiler için de otomatik olarak tanımlanmaktadır. Ancak ek hesap kullanmak istediğiniz bankanın müşterisi değilseniz, başvuruda bulunarak yeni bir hesap üzerinden işlemlerinizi tamamlayıp, kredi notunuz değerlendirdikten sonra banka tarafından bir limit belirlenmektedir. Kullanmak istediğiniz tutarı, mobil bankacılık, atm, internet bankacılığı ve bankaların şubelerinden anında alabilmeniz de ek hesabın, diğer kredilerden en büyük farkı olarak göze çarpmaktadır.

İçindekiler

Yorumlar

Ek Hesap - Kredili Mevduat Hesabı (KMH) Nedir? hakkındaki düşüncelerini bize bildir ve ilk değerlendirmeyi yapan sen ol!