Banka Neden Kredi Vermez?

Çağdaş Akagündüz

Çağdaş Akagündüz

24 Ocak 2023 18:53, Salı
Banka Neden Kredi Vermez?

Banka neden kredi varmez? Banka, kredi almak isteyen kişinin bu konuda gerekli koşulları karşılamasını bekler. Bu koşullar, genellikle kişinin gelir durumu, ödeme düzeni ve kredi geçmişini ile değerlendirilir. Eğer kişinin bu koşulları karşılamadığı tespit edilirse, banka kredinize onay vermez. Özetle, bir bankadan kredi çekememenizin en önemli sebebi kredi puanınızdır.

Kredi Çıkmamasının Sebepleri

Madde madde sayarsak;

1- Kredi Puanınızın Düşük Olması: Eğer kredi puanınız düşükse, bu sizin genelde ödeme alışkanlıklarınızın yeterli olmadığı, borçlarınızı geciktirdiğinizi gösterir. Bu durumda banka risk almak istemez ve size kredi onayı vermez.

2- Kredi Puanınızın Hiç Oluşmamış olması: Hiç kredi çekmemiş ve hiç kredi kartı kullanmamış kişilerin henüz kredi puanları da oluşmamıştır. Bu durum sanılanın aksine bankaların gözünde iyi ve temiz bir sicil olarak algılanmaz. Banka kredi verdiği kişinin borçlandığı zamanki davranışlarını görmek ister. Hiç kredi puanınız yoksa banka sizi tanıyamaz ve bu durum ayrı bir risk konusu oluşturur. Böyle bir durumda kredi alabilmeniz için kefil ve karşılık göstermeniz talep edilebilir.

3- Kredi limitlerinizin dolu olması: Yakın zamanda kredi kullandıysanız yeni bir kredi alabilmek için mevcut geliriniz ve ödeme gücünüze göre limitiniz kalmamış olabilir. Bu durumda ekstra bir kredi almak mümkün olmaz. Bankalar size kredi verirken ödeme gücünüzü de hesaplar. Limitlerinizi doldurduysanız kredi çekme şansınız olmaz. Bankalardan kolayca kredi çekmek için, iyi bir kredi puanına, iyi bir ödeme alışkanlığına ve istediğiniz kredi tutarını taksitlerini karşılayabilecek bir ödeme gücüne sahip olduğunuzu kanıtlamanıza ihtiyacınız var.

Yorumlar

Banka Neden Kredi Vermez? hakkındaki düşüncelerini bize bildir veya daha önce yapılmış olan 3 değerlendirmeyi görüntüle.

Bankalar kredi vermeliler bence ihtiyac olmasa niye halk kredi basvursun ki nereye gitsin hirsizlik mi yapsin vermemeleri cok sacma

Misafir Üye·1a
Ufuk Hafife

Depremzede desdek kredi bireysel çekmek istiyorum

Ufuk Hafife·10a

Aslinda ödemesi düzensiz olana kredi verilmeli sonucta banka en cok faizi ve kazanci onlardan sağlıyo

Misafir Üye·10a