Bireysel Kredi Almak İçin Gereken Belgeler


Sosyal Medyada Paylaş
Bireysel Kredi Almak İçin Gereken Belgeler

Ülkemizde ve dünyada kredi çeken insan sayısı artıyor. İnsanlar çeşitli ihtiyaçlarını karşılamak için bankalarla görüşüp kredi çekiyor. Kredi çekme nedenleri kişiden kişiye değişiyor.

Bireysel Kredi Nedir?

Günümüzde ekonomiye büyük önem veriliyor. Ekonomik olarak zor durumda olan kişiler borçlarını kapatabilmek için kredi çekmek istiyor. Ancak bankalardan kredi çekebilmek için gerekli olan şartları yerine getirmek gerekiyor. Aksi halde kredi çekme sürecinde bazı zorluklarla karşılaşılabiliyor.

Bireysel amaçlı alım ve satışlarda kullanılmak üzere çekilen kredilere bireysel kredi adı veriliyor. Bireysel krediler tek bir çeşitten oluşmuyor. Bireysel kredi çoğu bankadan talep edilebiliyor.

Bireysel kredilerin diğer kredilerden bazı farkları bulunuyor. Bireysel kredilerde seçilen vade ve taksit tutarı tek seferlik tanımlanıyor.

Bireysel Kredi Türleri Nelerdir?

Bireysel krediler 4 krediden oluşuyor. Bireysel krediler, üst makamlarca kontrol ediliyor. Bireysel krediler, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu tarafından takip ediliyor. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu, banka kredilerinde uyulması gereken kuralları açıklıyor.

Bireysel kredi veren bankaların faiz oranları değişiklik gösterebiliyor. Müşteriler en uygun olan ve vade oranı en fazla olan bankaları tercih ediyor. Bireysel kredi türleri şu şekilde:

•İhtiyaç kredisi

•Taşıt kredisi

•Konut kredisi

Bireysel kredilerin vade tutarları bireyden bireye değişiklik gösteriyor.

Bireysel Kredi İçin Gerekli Evraklar

Bireysel kredi talep edilebilmek için bazı evrakları tamamlamak gerekiyor. Bu evrakların herhangi birinde eksiklik olması durumunda kredi talep edilemiyor. Bankalar, gerekli olan evrakları müşterilerine bildiriyor. Müşteriler bu evrakları kısa süre içerisinde tamamlıyor. Ardından kredi çekme süreci başlıyor.

Bireysel kredi için gerekli olan evraklar bankadan bankaya değişiklik gösterebiliyor. Bankaların hepsi başvuru sürecinde kimlik kartını talep ediyor. Kimlik kartının yanında gelir belgesi, son 3 aya ait doğalgaz, elektrik, su faturaları da isteniyor.

Serbest meslek sahiplerinin başvurusu ile memurların başvurusunda istenen belgeler her zaman aynı olmuyor.

Bireysel Kredi Süreci Nasıl İşler?

Bireysel kredi alma süreci bankadan bankaya değişiyor. Devlet bankalarındaki kredi çekme süreci ile özel bankalardaki süreç birbirinden farklı oluyor. Bireysel kredi çekebilmek için kişinin kendisinin başvuru yapması gerekiyor. Bireysel olarak başvurmayan kişilerin başvuruları onaylanmıyor.

Bireysel kredi sürecine başlamadan önce evraklarda eksik olup olmadığını kontrol etmek gerekiyor. Eksik olan evrakların ivedi bir şekilde tamamlanması gerekiyor. Bu eksik evraklar e devlet üzerinden alınabiliyor.

Bireysel kredi çekerken yapılacak işlemlerin kontrol edilmesi gerekiyor.

Bireysel Kredi Çekerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bireysel krediler toplumun her kesimi tarafından merak ediliyor. Kredi çekmek isteyen birçok esnaf, memur ve emekli bulunuyor. Bu kişilerin kredi çekerken dikkatli olması gerekiyor. Çünkü kredi işlemleri sırasında farklı sorunlar görülebiliyor. Bireysel kredi sürecini birçok şey etkiliyor.

Kredi çekmek isteyen kişinin mesleği, kredi çekilmek istenen banka ve kredi oranları bireysel kredi sürecini etkileyen ana faktörler arasında yer alıyor. Müşterilerin kredi çekmeden önce gerekli planlarını yapması gerekiyor.

Kredi çekmeden önce gerekli planlarını yapmayan kişiler taksitleri öderken zorlanabiliyor.

Kredi Başvuru Durumunu Sorgulama

Kredi başvuru süreci şartlara göre uzayabiliyor. Ancak müşteriler bu sürecin takibini kolay bir şekilde yapabiliyor. Kredi başvuru sorgulama işlemleri bankaların mobil uygulamalarından yapılıyor. Ancak farklı bankaların mobil uygulamalarına girmemek gerekiyor. Hangi bankadan kredi işlemi uygulandıysa o bankanın mobil uygulamasını kullanmak gerekiyor.

Bazı müşteriler akıllı telefon sahibi olmadığı için bankaların mobil uygulamalarına erişemiyor. Bu kişiler banka çalışanları ile görüşerek kredi durumlarını öğrenebiliyor. Banka çalışanları talep eden kişilere gerekli yardımı sağlıyor.

Başlıklar
Bu rehber ile ilgili son yorumlar :
İlk yorum yapan sen ol!