8 Adımda Bireysel Kredi Alma


Sosyal Medyada Paylaş
8 Adımda Bireysel Kredi Alma

Krediler bankalara tarafından insanlara geri ödemek koşuluyla verilen maddi kaynaktır. Kişilerin kredi kullanmasının sebebi ise yaşamlarında elde ettikleri kazancın bazı koşullarda yeterli gelmemesidir. Bunun yanı sıra birden fazla yere borcu olan kişiler, borcunu tek bir yerde toplayabilmek için kredi çeker. Çektikleri krediler ile etrafa olan borcunu kapatarak tek bir yere ödeme yapar. Krediler temelde ihtiyaç, taşıt ve konut olmak üzere 3’e ayrılır. Farklı türde özel krediler de bulunur fakat en çok kullanılan kredi türleri bu üçüdür.

Bankalar kredilerini herkese vermez. Belirli şartları vardır. Kişilerin bu şartları karşılıyor olması gerekir. Burada da en çok sorulan soruların başında kredi nasıl alınır geliyor. Talep edilen şartlar nelerdir? Hangi adımları uygulamak gerekir? Bireysel kredi almayı 8 adımda özetleyecek olursak;

  • Krediyi Belirleme
  • Kredinin Çekileceği Bankayı Belirleme
  • Başvuru Yapma
  • Başvuru Esnasında İstenen Belgeleri Teslim Etme
  • Konut Kredisinde Evin Değerinin Belirlenmesi
  • Taşıt Kredisinde Aracın Değerinin Belirlenmesi
  • Şube Onayı
  • Genel Müdürlük Onayı

Bireysel kredi verilirken izlenen adımlar genellikle bu şekildedir.

Krediyi Belirleme

Eğer kendi adınıza yani bireysel kredi çekecekseniz öncelikle çekeceğiniz kredinin türünün ihtiyaç mı, konut mu, yoksa taşıt mı olduğunu belirlemelisiniz. İhtiyaç kredisi bireysel ihtiyaçlar için 36 aya kadar vadesi olan kredi türüdür. Ev almayı düşünüyorsanız çekmeniz gereken kredi türü konut kredisidir. Konut kredisinde satın alınacak evin değerine göre bir miktar belirlenir. Taşıt kredisi ise araba alırken kullanılır.

Kredinin Çekileceği Bankayı Belirleme

Kredi çekerken en çok önem verilmesi gereken nokta faizdir. Mutlaka en düşük faizli bankanın tercih edilmesi gerekiyor. Devlet bankalarının çoğunda faizlerin daha düşük olduğunu görebiliriz. Bu sebeple kredi çekilecek bankanın belirlenmesi oldukça önemlidir.

Başvuru Yapma

Kredi çekmenin ilk somut adımı başvuru yapmaktır. Krediyi ve kredinin çekileceği bankayı belirledikten sonra yapmanız gereken ilk şey başvuruda bulunmaktır. Başvuru 3 farklı türde yapılabilir. Online olarak yapılacak başvurular bankaların mobil uygulamalarından veya web sitelerinden yapılabilir. Bunun yanı sıra direkt şubeye giderek de başvuruda bulunabilirsiniz.

Başvuru Esnasında İstenen Belgeleri Teslim Etme

Kredi başvurusunun olumlu sonuçlanmasını sağlayacak en önemli adım istenen belgelerin teslim edilmesidir. Belgeyi teslim ederken önceliğiniz doğru bilgileri vermektir. Aksi halde bilgilerinizin doğru olmadığı kolaylıkla ortaya çıkar. Bankalar genellikle gelir belgenizi, SGK’ya bağlı çalışmanızı ve kredi notunuzun yüksek olmasını isterler. Gelir belgesinin çekilecek kredinin miktarını ödeyebilecek seviyede olması kredinin alınması için önemlidir.

Konut Kredisinde Evin Değerinin Belirlenmesi

Eğer konut kredisi çekecekseniz başvurunuzun ardından alacağınız evin değeri belirlenir. Bunun için banka kişilerin alacakları evlere ekspertiz gönderir ve evin değeri kesinleştirilir.

Taşıt Kredisinde Aracın Değerinin Belirlenmesi

Taşıt kredisi alırken yapılan işlem konut kredisine benzerdir. Alacağınız aracın değerinin çekeceğiniz taşıt kredisinin üzerinde olması gerekir. Ayrıca alacağınız araç hiç kullanılmamış yani sıfır olmalıdır. Bazı bankalar ikinci el araçlar için de taşıt kredisi veriyor fakat ikinci el araçlarda değer belirleme normalin çok altında kalıyor.

Şube Onayı

Kredi başvurusu sonrasında bilgilerin eksiksiz verilmesi şube onayı almak için önemlidir. Eğer taşıt veya konut kredisi aldıysanız, değer belirleme aşaması kredinin olumlu veya olumsuz olmasını belirler. Tüm şartlar karşılanırsa eğer başvurunun yapıldığı şube kredi için onay verir.

Genel Müdürlük Onayı

Bireysel kredide şubenin onay vermesi yetmez. Şube onay verdikten sonra başvuru genel müdürlüğe yollanır. Genel müdürlükte onay verirse o zaman başvurusunu yaptığınız krediyi çekebilirsiniz.

Başlıklar
Bu rehber ile ilgili son yorumlar :
İlk yorum yapan sen ol!