Yurtdışında Mevcut Kredi Kartınızı Kullanmadan Önce Bilmeniz Gereken 5 Şey


Sosyal Medyada Paylaş
Yurtdışında Mevcut Kredi Kartınızı Kullanmadan Önce Bilmeniz Gereken 5 Şey

Yurtdışı seyahatlerinde yeniden kredi kartı çıkarmak veya farkında olmadan ödeme sorunu yaşamak gibi çeşitli alanlardaki sorular merak edilebilir. Çünkü bankanızın sunduğu olanaklar kapsamında nasıl bir durumla karşı karşıya kalınacağı bilinmeyebilir.

Gezip, eğlenirken ihtiyaç duyulacak olan kredi kartının tatsız anılar yaratmasının önüne geçmek için yurtdışında kredi kartının nasıl kullanılacağı ve nelere dikkat edilmesi gerektiği üzerinde durulmalıdır. Mevcut kartını kullanarak tatil harcamalarını gerçekleştirmek isteyenlerin atlamaması gereken bilgiler ileriye dönük maliyetlerle karşılaşılmasının önüne geçecektir.

Kredi Kartı ve Banka Kartı Farkı

Kredi kartı kullanımlarında birden fazla kartla uğraşılmasının önüne geçmek için aynı anda hem kredi kartı hem de ATM kartı kullanımı sağlanmıştır. Yurtdışında kartını kullanmak isteyenler için böyle bir durum söz konusu değildir.

Çünkü bankamatik yani debit kartınızın içindeki bakiyenin çekilmesi için ATM işlemi yapılması mümkün olmayabilir. Bunun için çalıştığınız bankanın gittiğiniz ülkede şubesi olması gerekir. Dolar veya euro çekimi için de aynı sıkıntıyla uğraşmamak için dikkatli olunmalıdır.

Kredi Kartının Yansıması

Kredi kartınızla yapacağınız bir harcamanın ülkeye dönüş yapıldığında ekstrenize nasıl yansıyacağını bilmek gerekir. Ekstrenin dolar olarak alınıyor olması anavatana dönüş yapıldığında 100 doların aynı şekilde yansıyacağı anlamına gelir. Ama TL cinsinden olduğunda kur farkı veya kaybı oluşabilir.

Alışverişlerin euro bazında yapılması halinde ise yine hangi para biriminden ekstre aldığınıza bağlı değişim oluşabilir. Euro ile yapılan alışveriş ekstrenin dolar cinsinden alınması durumunda çapraz kurdan hesaplamaya alınmalıdır. Kur kaybının oluşması için başka bir neden daha ortaya çıkmış olur.

Kredi Kartı Komisyonu

Kredi kartınızla gittiğiniz ülkenin ATM'sinden para çekim işlemi yapma imkanınız vardır. Kartla bulunulan ülkenin yerel para birimi üzerinden çekim yapılmasına onay verilir. Bu açıdan bankanızın anlaşma ağının geniş olup olmadığına bakılması önerilir. Unutulmaması gereken başka bir detay ise her nakit para çekim işleminde belli bir orana bağlı komisyon alımı yapılır. Kredi artı ekstrenizin detaylarına aktarılarak açıklama şeklinde gösterilir.

Kredi Kartı Bankasının Başarısı

Kısa süreli geziler için her ne kadar nakit kullanımı daha çok önerilse ve tercih edilse de mil kazandıran kredi kartı kullanmak isteyenler olabilir. Çünkü üzerinde nakit taşıyarak genel güvenliğini tehlikeye atmak istemeyen kişiler bulunur. Bu durumda kredi kartını kullanacağınız bankanın hangisi olabileceği kapsamında detaylı bir araştırma yapılmalıdır. Kredi kartı ekstresinin euro olarak istenmesini onaylayan, gelişmiş anlaşmaları ve bankacılık alt yapısı olan, dünyanın birçok yerinde kredi kartı kullanımını onaylayan bir banka olması işlemlerinizin daha akıcı ve ileriye dönük sorun çıkarmayacak şekilde olmasında en büyük etmendir.

Kredi Kartı Kullanım Güvenliği

Kart kullanmayı alışkanlık haline getiren ve sık sık kullanan kişiler için güvenlik açığı oluşması yurtdışında son derece kolaydır. Alışkanlıktan kaynaklı şekilde kredi kartının sık sık kullanılması hatasından ileri gelen durumlar yaşanabilir. Yaşanmaması adına:

  • Kredi kartının gerekli gereksiz her yerde kullanılmaması gerekir,
  • Restaurant veya benzeri yerlerde yabancı kişilere kart verilmemelidir,
  • Verilen kartın şifreli olması ve günlük kullanım limiti bulunması önemlidir,
  • Anlık şekilde alışveriş ve kart hareketlerinde bilgilendirme yapılmasını sağlamak güvenliği artırabilir.

Rahatlık ve güvenlik sağlaması için kullanımı tercih edilen kredi kartının istenmeyen maliyetlere ve zararlara neden olmasının önüne geçilmelidir. Düzenli ve bahsedilen detaylar ışığında kullanıldığında pratik ve keyif veren bir araç haline dönüşecektir. Türkiye içinde kullanım aşamasında dikkat edilenlerin tamamına yurtdışı gezilerinde de dikkat edilmesi olası riskleri en aza indirgeyecektir. 

 

 

Başlıklar
Bu rehber ile ilgili son yorumlar :
Misafir Üye
Visa mastercard ve american express arasında dünya üzerinde en çok geçeçrilipi olan kart hangisidir acaba.?
Misafir Üye
19 gün önce 0