Kripto Para Madenciliği Rehberi


Sosyal Medyada Paylaş
Kripto Para Madenciliği Rehberi

Yaz geliyor ve onunla uluslararası spor müsabakaları sezonu. Avrupa futbolu, Güney Amerika'daki Copa America ve Tokyo'daki Olimpiyat Oyunları arasında önümüzdeki aylar sporcular ve taraftarları için yoğun geçecek. Spor rekabeti diyen, ekipman ve bir markanın da bu dönemden faydalanarak pazardaki hâkim konumunu kurma niyetinde olduğunu söylüyor. Yeni paranın nasıl kazanıldığını bilirsiniz: Merkez bankaları tarafından işletilen kağıt matbaaları, eski banknotlar tedavülden çekildikçe yeni banknotlar yaratır. Peki ya para biriminiz dijitalse ve bir merkez bankası yoksa? Kripto para birimlerinin arkasındaki fikir budur: hiçbir otorite onları desteklemez. Bunun yerine, madeni para işlemlerinin ve üretimin kontrolü, dünyadaki birçok düğüme dağıtılmıştır. Peki kripto paralar nasıl oluşturulur?

Gerçek şu ki, nasıl çalıştığını anlamadan bile kriptolara sahip olabilir veya kriptolara yatırım yapabilirsiniz. Ancak kripto para birimlerine yatırım yapma konusunda ciddiyseniz, kendinizi onların arkasındaki teknoloji konusunda eğitmenin hiçbir zararı yoktur. Hatta sonunda para kazanabilirsiniz!

Önceki bir makalede, kripto para birimlerinin nasıl çalıştığının temellerini açıkladık. Hatırlamıyorsanız, tekrar içine dalıp tekrar okumaktan çekinmeyin.İşte.

Bariz soruyla başlayalım: kripto para satın almak yerine madenciliğe değer mi? Kısa cevap hayır, en azından 2021'de. Tabi eğer büyük bir yatırım yapmaya hazır değilseniz.

Kripto para madenciliği nedir?

Kripto para madenciliği, karmaşık bir matematik probleminin sonucunu tahmin etmeyi içerir. - Aslında madenciler, İnsanlar değil, güçlü işlemciler - Okulda öğrendiğimiz gibi iki bilinmeyenli denklemleri çözerek gerçekten matematik yapmazlar. Bunun yerine, " karma " adı verilen 64 basamak, sayı ve harften oluşan kombinasyonları denerler.", biri eşleşeni bulana kadar. Kaç farklı kombinasyon olabileceğini görmek için 64'ü 64'ün gücüne yükseltmeyi deneyin. Hesap makineniz bunu yapabilirse size çok, çok uzun bir sayı gösterecektir. Hashlerden geçer. Madencilerin bir dizi işlemin doğru olduğunu örneğin, kopya olmadığını, kimsenin fazla harcama yapmadığını vb. - Bunların bir bloğa dönüştürülebileceğini ve zincire eklenebileceğini onaylıyor.

Bu işlem önemlidir, ancak aynı zamanda çok güçlü bilgisayarlar gerektirdiği için pahalıdır. Madenciler bu nedenle ödül olarak yeni paralar alırlar. Bu nedenle madenciliğin ikili bir amacı vardır: blok zincirinin düzgün işleyişini sağlamak ve yeni madeni paraları dolaşıma sokmak.

Bitcoin durumunda, çıkarılabilecek maksimum madeni para sayısı 21 milyondur. Her 10 dakikada bir yeni bir blok oluşturulur ve bunu ilk kontrol eden madenci şu anda karşılığında 6.25 bitcoin alır. 2008'de başladığında ödül 50 bitcoin'di, ancak arzı kontrol etmek ve fiyatı artırmak için bu miktar her dört yılda bir yarıya indiriliyor. Buna karşılık, örneğin Ethereum ödüllerini azaltmaz.

Toplamda çıkarılacak 21 milyon bitcoin'den 18,6'sı 2008'de yaratılmasından bu yana çıkarıldı, ancak sonuncusunun 2140'a kadar dolaşımda olmayacağı tahmin ediliyor.

Tüm kripto para birimlerinin madenciliği yapılmalı mı?Hayır, tüm kripto para birimleri onları madencilik yaparak oluşturulmaz. Tüm kripto para birimlerinin işlemlerinin doğrulanması ve yeni paraların üretilmesi gerekiyor ancak bunu yapmak için iki sistem var: Proof of Work ve Proof of Stake.

İş Kanıtı (POW) yöntemi en yaygın olanıdır ve madenciliği gerektiren yöntemdir.

Proof of Stake (POS) protokolü ile, madeni para sahipleri işlemleri doğrulamak ve blok zincirinin bloklarını oluşturmak için rastgele seçilir. Madenciler yerine bu ağdaki düğümler doğrulayıcıdır. Madencilik yapmak yerine blokları vuruyor veya dövüyorlar. Madeni paralar çıkarılmaz, ancak rastgele yeniden tahsis edilir. Doğrulayıcı olmak için, bir güvenlik depozitosu görevi gören çevrimiçi bir cüzdanda madeni paralara sahip olmak önemlidir. Bu, doğrulayıcıların güvenilir olmasını sağlamaya yardımcı olur. Hileli bir işlemi onaylarlarsa, hisselerini kaybederler. Yani işlerini iyi yapmazlarsa para kaybederler. Proof of Stake protokolünün ana avantajı, daha az kaynak gerektirmesi, bu da onu daha ucuz ve daha dayanıklı hale getirmesidir. Ancak,riskleri de beraberinde getirir,

Bitcoin'e ek olarak Dogecoin ve Ethereum da POW yöntemini kullanır. Bununla birlikte, Ethereum, para biriminin yeni bir sürümünü başlattıktan sonra POS protokolüne geçerek doğrulama yöntemini değiştirmeyi planlıyor: ethereum 2.0. POS protokolü diğerleri arasında Cardano, Polkadot ve Algorand tarafından kullanılır.

Farklı kripto para birimleriyle ilgili hafızanızı tazelemek istiyorsanız, şuraya gidin: İşte.

Reşit olmalı mıyım?

Evet ve hayır. Öncelikle, bu uygulamanın ülkenizde yasal olup olmadığını belirlemeniz gerekir. Almanya, Fransa, İspanya veya İtalya'da yaşıyorsanız: sorun değil.

Evet ve hayır. Öncelikle bu uygulamanın ülkenizde yasal olup olmadığını belirlemeniz gerekir. Almanya, Fransa, İspanya ve İtalya'da durum böyle. İkinci olarak, madenciliğini yapmak istediğiniz coin için uygun bir cüzdanınız olması gerekiyor. Üçüncüsü, uyumlu donanıma ihtiyacınız var. Son olarak, madencilik yazılımı yüklemeniz gerekiyor.

Bitcoin'in ilk günlerinde, temel bir işlemciye ve grafik kartına sahip olsa bile, kişisel bilgisayarınızla bir blok madenciliği yapmak mümkündü. Bugün de deneyebilirsiniz, ancak işe yaramayacaktır.

Madencilik için gerekli tüm hesaplamaları yapmak için bir GPU'ya (grafik işlemcisi) ihtiyacınız var. Nvidia ve AMD gibi markalar yaratıyoryeni modeller bu amaç için özel olarak tasarlanmış, kripto madenciliği için bir grafik kartından tüm gereksiz unsurları kaldırarak.

Ancak gerçekten iyi performans göstermeye başlamak istiyorsanız, uygulamaya özel bir entegre devre (ASIC) seçebilir ve bir madencilik teçhizatı kurabilirsiniz. Gördüğümüz bu ekipmanmadencilik çiftlikleri. Bunların fiyatları 500 ila birkaç on binlerce dolar arasında değişiyor. Dünyadaki madenci sayısı ne kadar fazlaysa, maliyet o kadar yüksek ve kâr o kadar düşük olur. Rekabet eden küçüklerin sayısının sürekli arttığını unutmayın. Bu nedenle en iyi seçenek bir havuza katılmak ve diğer madenciler ile çalışmaktır. Hem kaynaklarınızı hem de ödüllerinizi katkınızla orantılı olarak paylaşacaksınız.

Dünyada çoğu Çin'de olmak üzere çok büyük maden havuzları var. Şu anda altı büyük havuz, bitcoin madenciliğinin yarısından fazlasını kontrol ediyor ve bunlardan üç veya dördü bunu yapabiliyor.dünya madeni paralarının yarısını çıkarmaknormal bir gün boyunca, merkezi olmayan kontrole sahip bir ağ oluşturma orijinal konseptine aykırıdır. En büyük havuzların bir araya geldiği ve sahte işlemleri doğrulamaya başladığı varsayımsal bir durum düşünün.

Fiyatı ne kadar?

Malzemelerin maliyetine, ne kadar güce ihtiyacınız olduğuna, havuz ücretlerine ve tabii ki ödüllerin ne kadarına bağlıdır. İnternette sahip olduğunuz grafik kartına göre her kripto için karlılık hesaplayıcıları var, örneğin: Bu.Her iki durumda da, özellikle Bitcoin söz konusu olduğunda, iyi bir karlılık elde etmenin çok karmaşık olduğunu söyleyebiliriz, çünkü madencilik maliyeti alacağınız bonustan bile daha yüksek olabilir .

Halka açık hisse senetlerinin aksine, kripto para ticareti günde 24 saat gerçekleşir. Ek olarak, madenciler daha fazla hesaplama gerektiren doğru hash'i tahmin etmeye çalıştıkça zorluk artar. Bütün bunlar yüksek enerji tüketimine neden olur. Bunun elektrik israfı olup olmadığı tartışma konusudur. Bununla birlikte, geleneksel bankalar da çok fazla kaynak tüketmektedir.

Kripto para birimine girmek istiyor ancak bunu çok karmaşık buluyorsanız, bunu Vivid uygulamanızdan yapmak yalnızca birkaç saniyenizi alacaktır.

Başlıklar
Rehber ile ilgili son yorumlar :
Yorum yapmak için üye girişi yap!

İlk yorum yapan sen ol!