Kredi Borcu Ödenmezse Ne Zaman Yasal Takibe Düşer?


Sosyal Medyada Paylaş
Kredi Borcu Ödenmezse Ne Zaman Yasal Takibe Düşer?

Kredi çekme işlemleri günümüzde birçok kişi tarafından yapılır. Bir çok banka kendi müşterisine kolay bir şekilde ödeyebileceği kredi imkanı sunar. Müşterilerde bu kredileri araştırarak kredi çekmeyi tercih ederler.

Ancak kredi çekerken önemli olan şey düzenli ve zamanında ödemelerin yapılmasıdır. Çünkü bankalara olan borcunuzu döneminde ödemezseniz bankalar sizleri yasal süreç başlatır. Bu durumda kara listeye girmiş olursunuz ve beş yıl boyunca herhangi bir bankadan kredi veya kredi kartı alamazsınız.

Kredi Çekme İşlemleri

Kredi çekmek için kredi alacağınız tutarı belirlemeniz gerekiyor. Daha sonra bu kredi tutarını hangi banka daha az bir şekilde sizlere geri ödemeli olarak veriyorsa o bankadan çekmek gerekiyor.

Çünkü genelde her bankada faiz oranları aynı olmaz. Bankalarda kredi çeşitleri bulunur. İhtiyaç kredisi, konut kredisi, taşıt kredisi gibi daha birçok çeşitler bulunur. Bankalara başvuruda bulunurken kendi bilgilerinizi mutlaka eksiksiz bir şekilde vermeniz gerekir.

Eğer bankalarda herhangi bir gecikme veya bir sorununuz yoksa bankalar sizlere kolay bir şekilde kredi vermiş olur. Ancak krediyi alırken mutlaka kendi ödeyebileceğiniz tutara göre gününü belirlemeniz gerekiyor. Böylelikle herhangi bir gecikme yaşamadan krediler düzenli bir şekilde ödenmiş olur.

Yasal Takip Süresi

Kredilerin ödenmesi için bankalar size belli bir süre verir. Bu sürenin zamanı dolmadan ödemeleri yapmanız gerekiyor. Ancak ödemeleriniz 90 gün içerisinde yapılmazsa eğer banka yasal süreyi başlatır ve sizi avukata verir. Böyle durumlar da borcunuz daha fazla artar ve bankalarla bir süre çalışamaz hale gelirsiniz.

Genelde bankalar müşterilerin bu duruma gelmemesi için ödeme kolaylığı sağlar. Bankalardan ilk seferinde kredi alırken bu ödeme sürecini de ona göre ayarlamanız gerekiyor. Gecikmelerin yaşanması bankalar da bulunan sicile de işler.

Ödemelerin Düzenli Yapılması

Bankalardan kredi veya kredi kartı aldığınız zaman mutlaka ödemeleri düzenli bir şekilde yapmanız gerekiyor. Genelde her banka müşterilerin sorun yaşamaması için ödeme kolaylığı sağlar. Ancak ödemeler zamanında yapılmadığı zaman direkt olarak avukata verilirsiniz. Bu nedenle bu konuda sorun yaşamamak adına kredilerinizi belirlenen günde ödemekte fayda var.

Yasal Takibe Düşmemek İçin Ne Yapmak Gerekiyor?

Müşteriler bankalardan kredi aldığı zaman yasal takipe düşmemeleri için mutlaka gününde ödeme yapmaları gerekiyor. Genelde bankalar yapılandırma gibi kolaylık sağlasa da müşteriler bunları düzenli bir şekilde yapmadığı zaman sorun yaşamaya devam ederler.

Yapılandırma yapıldığı zaman bile ödemelerin zamanında yapılması gerekiyor. Eğer ödemeler yapılmazsa yapılma bozulur ve banka borcun tamamını sizden talep eder. 90 günlük süre her bankanın uyguladığı bir süredir. Bu süreye uymayan her müşteri yasal takibe girer. Bu nedenle bankalardan kredi aldığınız zaman 90 günü geçirmeden mutlaka ödemeleri yapmak gerekiyor.

Yasal Takibine Girince Ne Olur?

Bankaların belirlediği süreye uymadığınız zaman direkt yasal takibe girmiş olursunuz. Bazı bankalar ise müşterilerini avukata vermeden önce ödeme kolaylığı sağlar ve taksit sayısını uzatır. Ancak bazı bankalar da bu konuda oldukça katıdır. Yasal takibe girdiğiniz zaman müşteriler açısından en kötü olan durum ise borcun tamamen talep edilmesi ve müşterilerin mal varlığına icra konulmasıdır.

Ancak bankalar bu gibi durumlarda da borcu kolay kolay alamayabilir. Bu gibi durumlar da müşterilere destek olarak ödemeleri daha hızlı bir şekilde yapabilmeleri için kolaylık sağlar. Ancak müşterilerin buna uyması gerekiyor. Her müşteri ödemeyi yapmayınca banka da bu borcu icra yoluyla alır. Bu nedenle müşterilerin sorun yaşamaması için ödemelerini yapması gerekiyor.

Başlıklar
Bu rehber ile ilgili son yorumlar :
İlk yorum yapan sen ol!