Çalışmayanlar Nasıl Kredi Çekebilir?

Çağdaş Akagündüz

Çağdaş Akagündüz

9 Nisan 2022 11:57, Cumartesi
Çalışmayanlar Nasıl Kredi Çekebilir?

Etrafımızda gördüğümüz her 2 insandan biri kredi çekmiştir. Kredi çeken insan sayısının bu denli fazla olması hayat standartlarının yükselmesinden kaynaklanıyor. İnsanlar bu standartlara ayak uyduramadığında ise bankalara başvuruyor. Bankalara yapılan kredi başvurusunda istenen bilgilerin yeterli görülmesi halinde ise bireylere kredi verilir. Bu kredilerin vadesi kişinin belirlediği kadar olur ancak banka tarafından her kredinin bir vade sınırı vardır. Bu sınırlar içerisinde bireyler çektikleri kredinin vadesini seçebilir. Vade uzadıkça faiz artar ve doğal olarak ödenecek miktar da artar.

Kredi Çekebilmek İçin Ne Yapılmalı?

Bankalar her kredi başvurusunu olumlu yanıtlamaz. Başvuru yapan kişinin bu krediyi ödeyebilme gücüne bakar. Bu sebeple de çalışıyor olması önceliklerden biridir. Eğer bir birey çalışmıyorsa kredi çekebilme olasılığı düşüktür. Çünkü bankaların istediği bilgilerin içerisinde gelir belgesi de yer alıyor. Bir işletmeye sahipseniz vergi levhası da gelir belgesi yerine kullanılabilir.

Bankaların gelir vergisi dışında istediği bazı bilgi ve belgeler ise şunlardır:

  • Nüfus cüzdanı fotokopisi
  • Telefon numarası
  • SGK’lı olmak
  • Yüksek kredi notuna sahip olmak
  • İkametgah belgesi

Doğru verilen bilgiler ile kredi çekebilme ihtimali daha yüksek olur.

Çalışmayanlar İçin Kredi Çekme

Kredi başvurusu yaparken çalışıyor olmak kredinin olumlu sonuçlanması açısından önemlidir. Fakat ülkede maalesef çalışmayıp paraya ihtiyacı olan insanlar da mevcut. Bu insanların nasıl kredi çekebileceği ile ilgili sorular sık sık gündeme gelmektedir. Eğer emekli biriyseniz çalışmadan kredi çekebilirsiniz. Fakat çekebileceğiniz maksimum kredi miktarı emeklilik maaşınıza göre belirlenir. Bunun dışında üzerinize gayrimenkul var ise bunlara ipotek koydurarak kredi çekebilirsiniz. Bu noktada çekebileceğiniz kredi miktarı ise mülkünüzün değerine göre belirlenir.

Öğrenciler Kredi Çekebilir Mi?

Çalışmayanlar kategorisine öğrenciler de giriyor. Bu sebeple en çok sorulan sorulardan biri de öğrencilerin kredi çekip çekemeyeceğidir. Üniversite öğrencileri kyk için başvuru yaptıklarında kredi alabilirler. Bu kredi öğrenim sürelerine göre verilir. Ön lisans okuyanlar 2 yıl, Lisans okuyanlar ise 4 yıl boyunca aylık olarak devlet kredisi alırlar. Bunun dışında öğrencilerin kredi alması zordur. Fakat hem çalışıp hem okuyan bir birey gelir belgesini göstererek farklı bankalardan kredi alabilir.

Kredi Faizi

Krediyi çalışan veya çalışmayan kim çekerse çeksin ilk dikkat ettikleri şey faizdir. Çünkü kredi faiz geri ödenecek miktarı belirler. Faiz bankaların verdiği kredileri geri öderken, alınan miktarın üzerindeki tutara denir. Bankalar faiz oranlarını aylık olarak hesaplarlar. Bu sebeple vade, çekilen kredi faizinde önemli rol oynar. Eğer bir kredinin vadesi uzunsa ödenecek faiz miktarı artar. Çekilen kredinin vadesi ne kadar kısa olursa geri ödenecek faiz de o kadar az olur. Örneğin bir bankadan 10 bin liralık ihtiyaç kredisi aldınız ve bunu 36 ay vadede ödemeye karar verdiniz. Bu durumda 15 bin liralık bir geri ödeme yapılacağı düşünülürse, vade 12 aya düşürüldüğünde bu geri ödeme 12 bin liraya gerileyebilir. 36 ay vadede 5 bin lira faiz ödenirken, 12 ay vadede faiz 2 bin liraya inmiş olur.

Yüksek Faizli Krediler

Bilindik olan 3 kredi türü vardır. İhtiyaç, taşıt ve konut kredileri. Bu kredi türleri arasında en yüksek faize sahip olan ihtiyaç kredisidir. İhtiyaç kredisi acil nakit ihtiyaçlarında verilir. En düşük faiz ise konut kredilerine aittir. Özellikle devletin son yıllardaki konut teşviki ile bu faizle oldukça makul seviyelere çekilmiştir. Taşıt kredisi ortalama faiz oranına sahiptir.


Yorumlar

Çalışmayanlar Nasıl Kredi Çekebilir? hakkındaki düşüncelerini bize bildir veya daha önce yapılmış olan 4 değerlendirmeyi görüntüle.

Murat Gören

Genç ve işsiz olanlar ne yapicak ?

Murat Gören·1y
Erdem Acar

Kredi cek ek istiyorum

Erdem Acar·1y
Erdem Acar

Kredicek ek istiyorum

Erdem Acar·1y

Kredi cek ek istiyorum

Misafir Üye·1y