21,6541 ₺ -0,15%

AUD / TRY Avustralya Doları Fiyatı

Alış 21,6359 ₺
·
Satış 21,6541 ₺
·
Kapanış 21,6779 ₺
Düşük 21,6049 Yüksek 21,7150
  • Bugün
  • 7 Gün
  • 1 Ay
  • 3 Ay
  • 6 Ay
  • 1 Yıl
  • 5 Yıl
Piyasaların kapalı olduğu gün ve saatlerde veri akışı sağlanmamaktadır.
Avustralya Doları / TRY Çevirici
Avustralya Doları

AUD

Avustralya Doları

Türk Lirası

TRY

Türk Lirası

Yorumlar

Avustralya Doları hakkındaki düşüncelerini bize bildir ve ilk değerlendirmeyi yapan sen ol!

Avustralya Doları ile ilgili görüşün nedir?
Artar
% 50,00
Azalır
% 50,00
veya
Avustralya Doları
Avustralya’da 1966 yılından itibaren kullanımı sağlanan para birimidir. Para birimi kodu ise AUD olarak bilinmektedir. Amerikan doları gibi $ işareti yada A$, $A, $AU, AU$ olarak da kısaltılması yapılmaktadır. Aynı zamanda Amerikan dolarından ayırt etmek için belirlenen kısaltmalar olarak kullanılmaktadır. Avustralya doları, en çok işlem gören ilk altı para birimi içerisinde bulunur. Uluslararası döviz işlemlerinde en fazla tercih edilen ve işlem gören para birimi olarak görülmektedir. Dolar günümüzde birçok ülkenin para birimi olarak kullanımı gerçekleşen para birimidir.. A.B.D, Avustralya, Kanada ve Yeni Zellanda gibi birçok ülke tarafından kullanılmaktadır.
Avustralya Doları Kullanan Ülkeler
Avustralya Doları, 1966 yılından itibaren kullanılmaya başlayan para birimi olmakla beraber, Christmas adaları, Norfolk Adası, Cocos Adaları, Norfolk Adası, Pasifik ada ülkeleri arasında da ; Kiribati, Nauru ve Tuvalu’nun para birimi olmaktadır. Küresel piyasalarda oldukça önemli bir işlem aracı olmaktadır.
Avustralya Doları Banknotları
Avustralya doları, 14 Şubat 1966 yılında pound yerine şimdiki para birimi ibaresini almıştır. Ondalık para birimi olarak kullanılmaya başlanmıştır. Banknotları ise, 1 $A, 2 $A, 10 $A, 20 $A ve 50 $A olmaktadır. Birim olarak ise, 5, 10, 20, 50 ve 100 olmaktadır. Çeşitli krizlere dayanıklı olan Avustralya doları, yüksek bir oranda bulunmaktadır ve banknotları 1988 yılından itibaren plastik olarak belirlenmiş bir formda piyasaya sürülmektedir.
Avustralya Doları Alt Para Birimleri
Avustralya doları, alt birim olarak 1 AU$= 100 santim olarak kullanmaktadır. Alt birimine cent denir. Madeni bozuk para birimleri ise, 5c, 10c, 20c, 50c, $1, $2 olmaktadır. Avustralya dolarının piyasaya sürülmesini sağlayan “Reserve Bank of Australia” olarak bilinir.
Avustralya Dolarının Piyasalardaki İşlem Gücü Nedir ?
Piyasadaki işlem yeri ise, altıncı sıra olarak belirlenmektedir. En fazla tercih edilen para piyasa araçları arasındadır. İşlem gücü ise oldukça yüksektir. Aynı zamanda Avustralya doları, banka kodu olarak AUD ve Uluslararası ISO 4217 Standardizasyona bağlı olarak dijital koda sahiptir.